Butternut Squash Soup with Fried Pancetta / Zupa z dyni ze skwarkami

ButternutSquashSoupWithFriedPancetta01

Most often I find soups to be rather problematic. (Although, admittedly, not always – the recent recipe for krupnik is a wonderful exception.) They are relatively easy to make and considered to be on the healthier side of our everyday dining choices, but at  the same time soups can be discouragingly bleak and simply unsatisfying. Therefore I literally jump for joy whenever I find a recipe for a soup that turns out to be not only full of taste, but that also satiates my hunger for a couple of hours. And, as you may have already guessed, this is one of these recipes.

I based this dish somewhat loosely on Jamie Oliver’s Squash Soup with Sagey Chestnut Dumplings from Jamie’s 15 minute meals. If you’ve popped in here before, you may recall that I am rather fond of Jamie’s cookbooks. Indeed, they are – usually – full of great everyday recipes and I constantly find myself reaching for them, which I guess is the best proof of their usefulness. I would honestly recommend everyone to have at least one of Jamie’s books at home!

Ingredients:
2-3 spring onions
1/4 medium red onion
1 tsp dried rosemary
1 tsp red pepper flakes
1 tbsp olive oil
500 g butternut squash
3 medium carrots
350 g cooked (or canned) chickpeas
2 C chicken stock
2 C boiling water
1 tsp salt
8 tbsp cubed pancetta

Prep time: 15 minutes

Cooking time (total): 30 minutes

Yields: 4 servings

Calories: 398 kcal per serving (with 2 tbsp fried pancetta per person)

Boil water in a kettle.

Place the spring onions, red onion and the spices in a blender and whiz into a paste. Heat the olive oil in a large pot on a medium heat and add the paste. While the paste heats up – you may want to stir it from time to time – cut the butternut squash and carrots into rough cubes (basically whatever your food processor can digest) and whiz them until finely chopped, then add into the pot and mix all well together. Add chickpeas, chicken stock and water, then bring into a boil, reduce the heat a bit, cover the pot with the lid and cook for about 15 minutes.

Afterwards, blitz the soup with a stick blender until smooth. Season to taste if needed and simmer until ready to serve. Meanwhile, in a small pan fry some cubed pancetta – approximately 2 tbsp per person (it should be always fried just before serving, so gauge it appropriately if you plan on saving some of the soup for later). It should take no more than 2-3 minutes.

Pour the soup into bowls and sprinkle the pancetta on top. Voilà!

 

 

ButternutSquashSoupWithFriedPancetta03

Bardzo często gotowanie zup okazuje się być dla mnie problematyczne. (Choć, przyznaję, nie zawsze – ostatni przepis na krupnik jest wspaniałym wyjątkiem.) Choć relatywnie łatwo jest je przygotować i są one uznawane za jeden ze zdrowszych składników naszej codziennej diety, jednocześnie zupy często okazują się być bez wyrazu, a do tego rzadko stanowią same w sobie satysfakcjonujący posiłek. Dlatego też dosłownie skaczę z radości za każdym razem, gdy udaje mi się znaleźć przepis na zupę, która okazuje się nie tylko pełna smaku, ale która również zaspokaja mój głód na parę godzin. Jak pewnie się domyślasz, to jest jeden z tych przepisów.

Dość luźno oparłam to danie na przepisie Jamiego Olivera na zupę z dyni z szałwiowymi pierożkami z kasztanów z książki 15 minut w kuchni. Jeśli zdarzyło Ci się w przeszłości zajrzeć na mojego bloga, to pewnie nie umknęło Twojej uwadze, że darzę książki Jamiego niemałą sympatią. I faktycznie – w większości przypadków – książki te są pełne świetnych przepisów na potrawy, które można łatwo przyrządzać na co dzień, i bardzo często po nie sięgam, co chyba jest najlepszym dowodem ich użyteczności. Szczerze polecam każdemu posiadanie chociaż jednej z książek Jamiego w domu!

Składniki:
2-3 źdzbła szczypiorku (grube)
1/4 czerwonej cebuli
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka suszonej papryczki chili w płatkach
1 łyżka oliwy z oliwek
500 g dyni piżmowej (lub zwykłej dyni)
3 średnie marchewki
350 g ugotowanej cieciorki (lub z puszki)
2 C rosołu
2 C gotującej się wody
1 łyżeczka soli
8 łyżek pokrojonego w kostkę boczku

Przygotowanie: 15 minut

Całkowity czas gotowania: 30 minut

Wynik: 4 porcje

Kalorie: 398 kcal na porcję (razem z 2 łyżkami skwarków na osobę)

Zagotuj wodę w czajniku.

Włóż szczypiorek, cebulę i przyprawy do blendera i zmiksuj na pastę. Rozgrzej oliwę w dużym garnku na średnim ogniu i wyłóż do niego zawartość blendera. W czasie, gdy pasta się rozgrzewa – powinno się ją mieszać od czasu do czasu – pokrój dynię i marchewki na kawałki (tylko tyle, aby Twój blender był w stanie sobie z nimi poradzić) i blenduj, aż będą drobno pokrojone, po czym przełóż do garnka i wszystko wymieszaj. Dodaj cieciorkę, rosół i wodę, a potem doprowadź do wrzenia, zmniejsz odrobinę ogień, przykryj pokrywką i pozwól się gotować przez około 15 minut.

Po tym czasie zmiksuj zupę blenderem do gładkiej konsystencji. Jeśli potrzeba, dopraw do smaku i pozostaw na małym ogniu, aż wszystko będzie gotowe do podawania. W międzyczasie na małej patelni podsmaż poszatkowany boczek – około 2 łyżki na porcję (powinien on zawsze być podsmażony tuż przed jedzeniem, dlatego odpowiednio dopasuj ilość w zależności od tego, czy zamierzasz pewną ilość zupy zostawić na później). Powinno to zabrać nie więcej niż 2-3 minuty.

Nalej zupy do czarek i posyp boczkiem. Voilà!

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s